Sigarayı Kolay Bırakmak

Sigarayı Kolay Bırakmak

Sigarayı Kolay Bırakmak

Sigaraya karşı verilen mücadelede kullanıcıların en büyük destekçisi sağlık açısından ciddi risk altında olmalarıdır. Sigaranın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri çok kısa sürede ortaya çıkmakta üstelik oluşan bu sorunların telafisi büyük ölçüde sağlanamamaktadır. Hal böyle olunca sigarayı kolay bırakmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Sigarayı bırakma isteği hemen her sigara kullanıcısının dilinde ancak bazısının gönlündedir. Oysa sigarayı bırakmak için izlenecek birkaç akıllı adımla bunu başarmak hiç de zor değil.

 

Sigarayı Kolay Bırakmak için

 

Kararlı Olmak İlk Gerçekçi Adım:

Sigarayı kolayca bırakmak isteyenlerin yapacağı ilk şey sigarayla beyinlerinde vedalaşmalarıdır. Bunu başarmak büyük bir adımdır ve yolu yarılamak anlamına gelir. Ancak bu sürecin özellikle ilk ayları sancılı geçer. Bu durumu kabullenmek ve yaşanan bazı olumsuzluklarda pes etmemek gerekir.

“Zararlar Listesi” Hazırlayın:

Oldukça basit gibi görünen ama bir o kadar etkili bir olan bu teknik sayesinde sigaranın size ve çevrenizdekilere verdiği zararları daha somut şekilde görecek ve bu sayede attığınız adımlarda daha kararlı davranacaksınız. Hazırladığınız bu listeyi her zaman görebileceğiniz uygun yerlere asmalısınız. Mümkünse aynı listeden birkaç örnek çoğaltıp aynı listeyi birkaç farklı yere de asabilirsiniz. Böylece unutma ya da gözden kaçma riski ortadan kalkmış olur.

 

Sigarayı Çağrıştıranlardan Uzak Durun:

Kahve ya da içki sigaranın en iyi arkadaşları olarak bilinir. Eğer böyle bir durum sizde de söz konusuysa sigarayı daha kolay bırakmak adına kahve ve içkiden de uzak durmaya çalışmalısınız. Tabi bunlar tamamen hayatınızdan çıksın demiyoruz ama en azında kritik bir dönem olan ilk 6 ayda mümkünse tüketmemek en doğrusudur.

 

Son Sigaranın Gerçekten Son Olması:

Sigara bırakma sürecinde yapılan büyük hatalardan biri arada yapılacak kaçamakların masum olduğu düşüncesidir. Özellikle kahve yanında ya da nadir yenen güzel bir yemek sonrasında içilmek istenen sigara sizi sigara bırakmak kararınızda etkisiz hale getirecek ve başarısızlığa neden olacaktır. Tüm bunlardan ötürü son dediğiniz o sigara gerçekten son olmalı ve her ne sebeple olursa olsun bir yenisi yakılmamalıdır.

Bir Spor Dalıyla Arkadaş Olun:

Sigaradan kurtulmak istediğiniz ve size zorlu gelen bu süreci basitleştirmek için hayatınızda spora yer açmalısınız. Bunu bir zorunluluk gibi düşünmeyip zevk almaya çaba gösterirseniz kısa sürede olumlu etkilerini görürsünüz. Kendi zevklerinizi değerlendirip mevsime uygun bir spor dalı belirleyerek işe başlayabilir ve haftanın 4 günü bu spor dalıyla meşgul olabilirsiniz. Bu süreçte sigarayı bırakmanın daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.