Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Olur

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Olur

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Olur

Sigarayı bıraktıktan sonra neler olur , sigara sanıldığının aksine bir kez başlandığında bir daha terk edilemeyen, insanı hayat boyu rehin alan bir bağımlılık değildir. Her şeyde olduğu gibi sigara bırakma aşamasında da kararlı davranmak ve doğru adımlar atmak yeterlidir. Bunların dışında sigarayı bıraktıktan sonraki süreçte vücudunuzda gerçekleşecek olumlu değişimleri bilmek de itici bir güç oluşturabilir.

 

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Oluşan Değişimler:

Sigaranın vücuda verdiği zararlar saymakla bitmez. Ancak verdiğiniz kararı uygulamaya başladığınız ilk andan itibaren olumlu değişimler kendini göstermeye başlar. Son içtiğiniz sigaradan sonraki ilk saniyelerde kalp atışınızı normale dönmeye başlar. Çünkü sigara içtiğiniz dakikalarda kalp ritminizde değişimler meydana gelir.

Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk saatlerde hızlı değişim kendini hissettirmeye devam eder. Son sigaranızdan sonraki 8. saatte kanınızda dolaşan nikotin seviyesinde ciddi bir azalma oluşur. Bu, arınmaya işarettir ve vücudunuzun hızlı bir temizlenmeye girdiğine işaret eder.

Artık sigara içmediğiniz yarım güne ulaşabildiyseniz kanınızdaki oksijen seviyesi normale dönmüştür. Buna paralel olarak karbondioksit seviyesinde ciddi bir azalma olmuştur.

İlk ve en kritik süreç olan yoğun kaygı süreci  sigara içmediğiniz 24 saatin dolmasıyla kendini fazlaca hissettirir. Bu süreyi hasarsız atlatmanız sigarayı bırakmanızı garantileyecektir.

Sigarasız geçirdiğiniz 48 saatin sonunda vücudunuzdaki yenilenmeler şaşırtıcı boyuta ulaşmaya başlar. Sinir uçlarınızdaki hasar onarılır, bunun sonucunda da koku ve tat alma duyularınız eskiye dönmek için çaba sarf eder.

Eğer 72 saat boyunca sigara içmeme gücünü gösterebildiyseniz vücudunuzu nikotin zehirinden tamamen temizlemiş olacaksınız. Bu, organlarınızın şimdiye kadar almış olduğu zararın telafi edildiği anlamına gelmemekle birlikte bundan sonraki günlerinizi nikotinden arınmış bir vücutla karşılayacağınız anlamını taşır.

Sigara içme isteğinin sizi ikinci kez yoklayacağı zaman aralığı son sigaranızdan sonraki 8. gün olacaktır. Bununla birlikte güçlü durmaya çalışın çünkü bu istek ilk 24 saatteki istek gibi yoğun ve uzun süreli olmayacak, birkaç dakika içinde sönecektir.

İkinci kritik dönemi de atlattıysanız 15. gününüzde diş etleriniz tamamen eski haline dönmüş olacak. Kendinizi daha sağlıklı ve gülüşünüzü çok daha güzel hissedeceksiniz.

1 ayı gördüyseniz artık yoğun kaygı duyacaınız dönem bitmiş demektir. Depresyon durumu tamamen ortadan kalkar. Artık sizin için gerçekten güzel günler başlar.

Sigarayı bırakmanızın üzerinden geçen 3 aylık dönemde akciğer kapasiteniz oldukça artmıştır. Buna bağlı olarak da sigaraya bağlı kalp krizi geçirme riskiniz çok çok azalır.

Sigarasız geçirdiğiniz 9. ayla birlikte burun tıkanıklığı ve nefes alamama gibi şikayetleriniz azalma gösterir.