Sigarayı Bırakmanın Yolları

Çağımızdaki en bilinen bağımlılık türü sigaradır. Oldukça fazla reklamının yapılması, fiyatının düşük olması, satın alımının kolay olması gibi başlıklar sebebiyle kullanımı çok küçük yaşlara kadar inmiştir. Zararları saymakla bitmeyen sigara kısa vadede cilt lekelenmeleri, diş sararmaları, gıcık şeklinde öksürüğe neden olurken uzun vadede kanser gerçeğini doğurmaktadır. Peki sigaradan kurtulmak için neler yapılabilir? Sigarayı Bırakmanın Yolları ;

sigarayı bırakmanın yollarıİlk Adım Kararlılık

Kendiniz için atacağınız en güzel adım bir karar vermek ve sigarayı hayatınızdan çıkarmaktır. Ancak bunu kesintiye uğratmadan ve kesin hedefe ulaştırabilmek için verdiğiniz kararın arkasında durmalısınız.

Farklı Alanlara Yönelmek

Sigarayı bırakmak ilk olarak beyinde gerçekleşir. Bu nedenle sigarayı düşünmediğiniz her an sizi hedefe biraz yakınlaştırır. Şimdiye kadar yapmayı istediğiniz ama hep ötelediğiniz spor dallarına yönelmenin tam vakti. Mevsim uygunsa açık havada yapacağınız etkinlikler sizi daha da mutlu edecektir. At binmek, yüzmek, plaj sporları verilebilecek en güzel örneklerdendir. Sigarayı bırakmanın yolları

Nikotin Sakızları

Sigara bağımlılığının daha da ötesini ifade eden tiryakilik kişinin üzerinde psikolojik bir baskı oluşturarak sigaranın terkedilemez olduğu olgusunu yaratmaktadır. Bu noktada kişinin iradesi etkili olmaz ve kişi dışarıdan desteğe ihtiyaç duyar. Nikotin sakızları bu gibi durumlarda sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Basit bir kullanım sunması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak nikotin bantlarının sigara bırakma aşamasında çok etkili olduğu söylenemez. Hatta yoğun nikotin içermesi ve mideye zarar vermesi nedeniyle tavsiye edilmemektedir.

Elektronik Sigara

e- sigara olarak da bilinen elektonik sigara tıpkı nikotin sakızları gibi sigaraya alternatif üretilmiş bir üründür. Elektronik sigara batarya sistemi, likit ve atomizer üçlüsünden oluşan bir düzenektir ve sigaradan farklı olarak hoş bir koku ve aroma bırakmaktadır. Ancak e-sigara da diğer alternatif ürünler gibi nikotin içermesinden dolayı sigara bırakma yöntemi olarak etkinlik göstermez.

Biorezonans Terapisi

Biorezonans terapisi ile sigara bırakma yöntemi özellikle son dönemde adından sıkça bahsettiren etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Biorezonans terapileri, seans uygulamaları şeklinde olup kişinin sigarayı unutmasına yönelik tasarlanmış bir sistemdir. Uygulamalar sonunda kişide sigara içme isteği yok olmakta, kişi sigara içmek istese bile vücutta sigara dumanına karşı bir tepki oluşmaktadır. Biorezonans ile sigara bırakma terapileri, Biorezonans makinesi ile uygulanmaktadır. Aşamalarının tam olarak gerçekleştirilmesi durumunda sigarayı bırakmak için tek seans yeterli olmaktadır. Uygulamanın bitiminde kişi artık sigaraya karşı isteksizdir, diğer bir ifadeyle vücut sigarayı unutmuştur.