Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu

Sigara Bırakmanın Kolay Yolu

Sigara Bırakmanın Kolay Yolu

Çağın vebası olarak kabul gören ve kanserden daha da korkutucu sonuçlara kaynaklık eden sigara dünya üzerinde tüketimi en yaygın olan kötü alışkanlıktır. Kullanıcıları tarafından vücuda ve çevreye verdiği zararlar bilindiğinden sigarayı bırakmak için birçok farklı yol denenmekte ancak bunların birçoğu hüsranla sonuçlanmaktadır. Oysa sigara terk edilmesi mümkün olmayan bir alışkanlık değildir. Yeter ki doğru adımlar atılsın!

 

Sigarayı Bırakmaktaki Esaslı Adım Kararlılık

Sigara kullanıcılarının önündeki en büyük engel belki de bu işi gerçekleştiremeyeceklerine inanmış olmalarıdır. Öğrenilmiş çaresizlik olarak da bilinen bu durum birçok tiryakinin elini ayağını bağlamaktadır. Oysa yürekten inanılarak atılan gerçekçi adımlar ile sigarayı bırakmak sanıldığı kadar zor değildir.

 

Sigaranın Zararlarını Not Edin

Sigara bırakmak konusunda etkili olduğu bilinen bir yöntem de sigaranın zararlarını somutlaştırmak adına küçük notlar almaktır. Evet aslında oldukça kolay olan bu yöntem ile sigara içerek kendinize verdiğiniz zararları görebilir ve bu sayede sigarayı kolayca terk edebilirsiniz. İsterseniz bu notları evinizin belirli yerlerine yapıştırabilir bu sayede hep gözünüzün önünde olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Sigarasız Ortamlarda Kendinize Yer Açın

Sigaraya başlamanın büyük oranda arkadaş ya da sosyal çevre etkileşiminden olduğu bilinen bir gerçek. Bu gerçekten hareketle sigaradan uzak durmak için sigara içenlerden uzak durmak oldukça akıllıca olur. Bu bilgiye ek olarak sigara dumanının davetkar özelliği de gözden kaçmamalı. Dumanın yaydığı koku size unutmaya çalıştığınız alışkanlığınızı hatırlatır. Bu ise başarısızlığa yönelmenize neden olacaktır. Üstelik bahsettiğimiz bu durum sadece sigarayı bırakmak isteyenlere sunulan bir öneri değil. Çünkü hiç sigara içmediğiniz halde sadece sigara dumanına maruz kalarak en az sigara içenler kadar kendinizi zehirlediğinizi bilmenizde fayda var.

 

Kendinize Alternatifler Üretin

Sigarayı bırakamamanın nedenlerinden biri kişinin tutunacak farklı alternatiflere sahip olamamasıdır. Diğer ifadeyle bir sığınağa ya da bir arkadaşa sahip değilseniz sigara size sığınak ya da arkadaş gibi gelir ama öyle değildir. Bu kördüğümden kurtulmanın en iyi yolu spor alışkanlığı geliştirmektir. Kendiniz için seçeceğiniz bir spor sayesinde hem bedeniniz güçlenip sağlık bulacak hem de kafanızdan sigarayı daha kolay şekilde atabileceksiniz. Yapacağınız sporu seçerken bedeninize, yaşınıza ve mevsime uygun spor dallarına yönelmelisiniz. Belirlediğiniz spor dalında kesintisiz çalışmak istiyorsanız yürüyüş, bisiklet binme, futbol, voleybol gibi basit ve her yerde yapılabilen sporlar ilk tercihlerinizden olsun.