Sigarayı Bırakma Aşamasında Sizi Bekleyen Değişiklikler Nelerdir?

Sigarasız hayatın artıları ya da diğer ifadeyle sigarayla devam eden hayatın eksileri sizi rahatsız etmeye başladığı anda sigarayı bırakma fikri aklınıza glip yerleşir. Sigara bırakma hikayeleri kimi için oldukça basitken kimileri için oldukça meşakkatlidir. Sigarayı Bırakma Aşamasında Sizi Bekleyen Değişiklikler Nelerdir?

Önemli olan kendinize güvenininiz tam olması ve mümkünse aile desteğiyle ilerlemektir.

Sigarayı Bırakma Aşamasında Sizi Bekleyen Değişiklikler Nelerdir?

• Sigarayı bırakmanın belki de en kritik dönemi kabul edilen ilk 1 aylık süreç sizin son sigaranızı içmenizle başlar. Diğer birifadeyle arınma ilk dakikalarda hayata geçer. Sigara içtiğiniz zamanlarda kalp atış ritminiz her zaman yüksektir. Sigarayı terk ettiğiniz 20 dakikanın sonrasında bu ritim yavaş yavaş düşer ve kısa sürede olması gereken seviyeye ulaşır.
• Sigarayı terk etmenizin üstünden geçen 2 saatlik süreyle beraber vücudunuzun kan basıncının normale döndüğünü söyleyebiliriz. her sigara tiryakisi gibi sizin de kan basıncınız olması gereken seviyenin üstündeyken sigarayı bırakmanızla beraber normale döner.
• Son sigaranızın üzerinden 12 saatlik zaman dilimini geçirmeyi başardıysanız vücudunuzu zehirli gaz deposu olma durumunu da bitirdiniz demektir. Ancak bu süreç arınmanın tamamen gerçekleştiği anlamına gelmez. Sadece sürecin başladığı anlamına gelir. Karbonmonoksit gazıyla başlayan bu arınma diğer zehirli gazlarla devam eder. Artık sigara içmediğinize göre bu gazların neden olduğu dolaşım sistemi hastalıklarına yakalanma riskiniz de azalır.
• Sadece 1 gün gibi kısa bir zaman dilimini sigarasız olarak karşılarsanız sigaradan kaynaklı kalp krizi riskiniz azalmaya meyleder. Süreci kalıcı hale getirmeyi başarır yani sigarayı tamamen bırakırsanız bu risk zamanla tamamen ortadan kalkar. Ancak bunun gerçekleşmesi için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu söylemekte fayda var.
• Uzun bir yol ilerlediniz ve 2 gündür sigara içmiyorsunuz. Vücudunuzdaki değişimi, dinçliği kendiniz de çok kolay hissetmeye başlarsınız. Buna ek olarak tat alma duyunuzun müthiş derecede iyileştiğine hayret edersiniz.
• İlk 1 haftanın sonunda akciğer kapasiteniz hızla artış gösterir. Buna bağlı olarak nefes alışlarınız, beden performansınız olumlu değişimlerle sizi şaşırtır.
• Sigarayı bıraktıktan sonraki 1 aylık süreçte arınma hızlanacak ama aynı anda sizi zorlayacaktır. Eğer kritik dönem kabul edilen bu zamanı atlatırsanız sizin için sigarasız hayatın bütün güzellikleri başlayacaktır.