Sigarayı Bırak

Sigarayı Bırak

Sigarayı Bırak

Bir zevk unsuru olarak görülen sigara aslında sadece bir zehirdir ve insan vücuduna bir kere alınmaya başlandığında vücuttan temizlenmesi aylar sürer. Sadece kendi sağlığı değil aynı zamanda aile bireylerinin güvenliği ve toplumsal kalkınma için sigaranın zararları her sigara kullanıcısına doğru şekilde anlatılırsa bireysel bilinçlenme oluşur. Bireylerin teker teker bilinçlenmesi ise zamanla büyük bir kitle oluşturacaktır. Sen de sigarayı bırak yarınların daha güzel olsun!

Sigara Kullanıcıları İçin Küçük Hatırlatmalar:

Hala sigarayı bırakıp bırakmamakta kararsızsanız içtiğiniz her sigarayla sağlığınıza daha büyük zararlar verdiğinizi hatırlayın. Eğer içtiğiniz bu sigara son sigaranızsa ve arkası gelmeyecekse el ve ayaklarınızdaki kan dolaşımı normale dönmeye başlar. Bu yaşayacağınız ilk olumlu değişmidir ve 20 dakika gibi kısa bir sürede gelişir.

Saatler ilerledikçe kanınızdaki oksijen seviyesi hızla yükselir. Artık normal seviyelere dönüş olur. “Sigarayı bırak” sloganına uymaya devam ederseniz vücudunuzun karbonmonoksitten arındığını göreceksiniz.

Sıradaki değişim koku ve tat almanızda gerçekleşir. Sigarasız geçirdiğiniz saatler arttıkça hem tat hem de koku duyularınız sizi şaşırtacaktır. Uzun zamandır tadını unuttuğunuz yiyeceklere tekrar merhaba demenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

Siz sigarayı bırakmakta kararlıysanız vücudunuz bunun geri dönüşümünü size fazlasıyla sunar. Sigaradan uzak durduğunuz gün sayısı artık gün hesabından çıkmış ay hesabına kadar ulaşabilmişse dolaşım sisteminizle ilgili tüm sıkıntılar da ortadan kalkacak ve dolaşımınız normale dönecektir. Bu değişimlere şahit olmak sizi sigarayla mücadelede daha güçlü kılacaktır.

Büyük bir istikrarla yola devam edip sigarasız 6 ayı gördüyseniz sizi rahatsız eden boğuk öksürükten de kurtulacaksınız demektir. Artık kısa kısa ve boğuk çıkan, dahası sizi sürekli rahatsız eden öksürük olmayacak!

İkinci 6 ayı tamamlayıp 1 yıllık sürece adım atmak sigarayı bıraktığınız ama yine de temkinli olmanız anlamına gelir. Kendiniz için yarattığınız bu mucize aynı zamanda ailenize sunduğunuz bir “dumansız yaşam alanı” anlamına gelir ki değeri paha biçilemezdir…