Sigaraya Karşı Savaş

Sigaraya Karşı Savaş

Sigarayla Mücadele

Sigara kullanımı sadece ülkemizde değil dünya üzerinde ulaşabileceği en son çizgiye ulaşmış ve ciddi anlamda insan sağlığını tehdit eder boyuta gelmiştir. Üstelik sigara tiryakileri sigara kullanarak kendi sağlıklarına zarar verdikleri gibi bu duruma ek olarak bir de çevrelerindeki insanların sağlıklarını bozmaktadırlar. Bilindiği gibi sigara yakıldığında dışarıya yoğun duman salmaktadır. Salınan bu duman içerisinde başta nikotin olmak üzere birçok zararlı kimyasal bulunur. Kimyasalların vücuda girmesi ölümcül sayılan sağlık sorunları  doğurur.

Günümüzde sigara kullananların sayısındaki artış kadar sigaraya karşı açılan mücadele de bir çığ gibi büyümektedir. Özellikle sigaradan kaynaklı sağlık sorunlarının artması ve bazı tiryakilerin sigara yüzünden el ya da ayak parmaklarını veya ellerini ve ayaklarını tamamen kaybetmeleri bu mücadelelerin hızlanmasında etkin rol oynar.

 

Reklamlar Caydırıcı Nitelik Taşıyor

Sigaranın zararlarını anlatan reklamlar ve kısa filmler sigara kullanıcıları üzerinde ciddi anlamda olumlu etki bırakmaktadır. Reklamların en büyük özelliği sadece birkaç dakikada kişilerin duygularını harekete geçirerek onları etkilemektir. Bu noktada sigarayı bırakmaya yönelik hazırlanan reklamlar caydırıcı özellik taşır. Yine bu konuyu ele alan kısa filmler de bu anlamda oldukça etkilidir. Görsel ögeler taşıyan her çalışma gibi kısa film çalışmaları da izleyicileri harekete geçirir ve sigarayı bırakmaya niyeti olan tiryakiler hedefe ulaşmak için harekete geçer.

 

Sağlık Bakanlığı Desteği Önemli

Sigarayı bırakmaya çalışanları desteklemek amacıyla açılan “sigarayı bırakma hattı” özellikle sigaradan kopmak isteyen ama nasıl bir yol izleyeceklerini bilemeyenlere yardımcı olmaktadır. Adım adım sigarayı bırakma haritası oluşturup tiryakileri yönlendiren bu hat kurallara uyulduğunda birçok olumlu örnekle karşımıza çıkmaktadır.üstelik belli bir saat aralığı olmayan günün 24 saatinde isteyen herkese açıktır ve hizmet vermektedir.

 

Satışa Getirilen Yasaklar

Sigaranın albenisini ortadan kaldırmak, özendirici yönünü silmek için atılan adımlardan biri de sigarayı göz önünden uzaklaştırmak yönündedir. Bu yönde alınan kararların başında sigaranın satışa sunulduğu rafları arka plana itmek bulunur. Bu sayede sigara paketleri herkesin gözüne değmeyecek ve hafızada yer etmeyecektir.

 

Yaş Sınırı Önemli Bir Adımdır

Ülkemizde sigaraya karşı açılan savaşlardan bir diğeri de sigara satışında yaş sınırının bulunmasıdır. 18 yaşın altındaki hiçbir bireye sigara satışı yapılmamakta ve yapanlara yasal ceza uygulaması bulunmaktadır. Bu sayede 18 yaşından küçük olan çocuk yaştaki içicilerin sayısının azalması amaçlanır. Üstelik ailesinden gizli sigara kullananlar bu sayede hiçbir şekilde sigara satın alamayacaktır.