Sigaranın Zararları Nelerdir

sigaranın zararları

Sigaranın Zararları;

Sahip olduğumuz, en değerlimiz olarak ilk sırada sayabileceğimiz vücudumuz ve onun bakımı sigara ile büyük tehdit altına girmektedir. Bilmeyerek değil tam da bilerek ortaya çıkardığımız bu olumsuzluk sağlığımızdan neler alıp götürüyor bir bakalım. Sigaranın zararları aşağıda kısaca anlatılmıştır.

Kalbimiz:

Vücudumuzun içini bir uçtan bir uca dolaşan damarlar kalbe doğru yol alırken sigara faktörü nedeni ile sağlıklı şekilde işlevini yerine getiremez. Daha basit ir ifadeyle sigara kullanmak kalbe giden bu damarların tıkanmasına neden olur. Tıkanan ya da daralan damarlar kalbi zorlayarak daha hızlı çalışması durumunu doğurur. Bunun sonucunda ise kalp krizlerinin yaşanma olasılığı kat be kat artar.

Akciğerlerimiz:

Sigaranın vücuttaki asıl vurgunu yaptığı yer olarak bilinen akciğerler kronik bronşit, astım gibi hastalıklarla büyük tehdit altındadır. Akciğer tıpkı bir sünger gibidir ve vücuda giren bütün maddeleri emerek depolamaktadı. Sigaranın vücuda taşıdığı ve toksik özellik taşıyan bütün maddelerin akciğerlerde depolanmasının nedeni işte bu sünger özelliğidir. Çağımızın hastalığı olarak adlandırılan kanserin tetikleyicisi sigara kullanımıdır. Öyle ki bu oran % 95’lere çıkmaktadır. Sigaranın zararları.

Beynimiz:

Sigaranın beyinde oluşturduğu hasar tıpkı kalpteki gibi damarlarla ilişkilidir. Beyne giden damarların zarar görmesi ve sağlıklı çalışamaması yüzünden beyin yeterli oksijenle beslenemez, bunun sonucunda ise beyin kanaması riski ortaya çıkar. Üstelik bu risk %50’lere kadar çıkmaktadır. Sigarayı bırakma yöntemi

Cildimiz:

Sigara cildin sağlıklı nefes almasına neden olur. Bunun nedeni cildin besin kaynağı olan oksijen alımının sigara nedeniyle normalin altında kalmasıdır. Uzun vadede bakıldığında kırışan ve buruşan bir cilt sigaranın en büyük eseridir. Sigaranın zararları nelerdir?

Dişlerimiz:

Sigaranın kısa vadede yarattığı en belirgin sıkıntı tat alma duyusunu köreltmesidir. Sigara kullanan kişilerin yediklerinden, içtiklerinden keskin ve öne çıkan bir tat alamamaları sigaradan kaynaklanmaktadır. Orta ya da uzun vadede ise sigara kullanıcıları ciddi diş eti problemleri yaşamaktadır. Özellikle diş eti kanamaları, diş eti çekilmeleri bu sıkıntıların öne çıkanlarındandır. Yaşanan sıkıntılar sayısal verilere dökülürse sigara kullanan kişilerin diş sağlığıyla ilgili sorunlar yaşamaları sigara kullanmayanlara göre ortalama %70 daha fazladır.

Sigaranın zararlarından kurtulmak için sigara bırakma merkezleri’nden yardım alabilirsiniz.