Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları

Dünya üzerinde kişilerin ciddi sağlık sorunu yaşamalarına neden olan hatta çeşitli kanserler sonucu ölüm nedeni haline gelen sigara tüm bu hayati zararlarına rağmen milyonlarca kişi tarafında tüketilmektedir. Üstelik yıllar önceki sigara kullanan kişilere dair istatistikler incelendiğinde kullananların yaşları daha üstlerdeyken son dönemde bu yaş sınırının oldukça aşağılara çekildiği görülmektedir.

Sigara kullanımını önlemenin en etkili yolu hiç şüphe yok ki kullanıcıların bu konuda bilinçlenmelerini sağlamaktır. Sigara bilinci uyandırmanın en etkili yolu nedir diye sorarsanız da sigaranın insan sağlığına verdiği zararların toplum arasında hızla yayılmasıdır diyebiliriz.

 

Sigaranın İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

  • Sigaranın içeriğindeki zararlı maddeler vücudun tüm dokusuna zarar verir, ciddi hasarlar oluşturur. Sigara kullanan kişilerde damarların daralması söz konusudur. Üstelik bu sıkıntı çok kısa sürede ortaya çıkar. Daralan damarlar nedeniyle dokulara gelen kan ve oksijen miktarı ciddi oranda azalır. Bu ise dokunun yerince beslenememesi anlamına gelir.
  • Damarların daralması en çok bilinen sigara hastalığını yani damar tıkanıklığını gündeme getirmektedir.
  • Sigara kanser riskini ortaya çıkaran önemli bi uyarandır. Özellikle yutak, akciğer, yemek borusu, akciğer ve pankreas kanserlerini tetiklediği bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda akciğer kanserine yakalanan her 10 kişiden 8’ inin uzun süreli sigara kullanıcısı olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Oldukça yaygın, bir o kadar da ölümcül olan kronik bronşit hastalığının tek suçlusu sigaradır. Unutulmamalıdır ki bu hastalıktan korunmak için sigaradan uzak durmanız yeterli olacaktır!
  • Sigara kullananların cildi mercek altına alınıp incelendiğinde ciddi bir yaşlılık belirtisi saptanmaktadır. Çünkü sigaranın içeriğindeki kanserojen maddeler direkt olarak cilt üzerinde etki etmekte ve bunun sonucunda erken yaşlanma yaşanmaktadır.
  • Sigaranın bir diğer zararı da ağız ve dişleredir. Günde 5 ve üzeri sigara içenlerin ciddi diş problemleri olduğu bilinmektedir. İlk adımda sararmayla başlayan diş sorunları daha sonra diş plağı ve diş çürümeleri olarak ilerlemektedir.
  • Gebe bir anne adayının bu süreçte sigara kullanması sadece kendi sağlığını değil aynı zamanda bebeğinin sağlığını da tehlikeye atmaktadır. Öyle ki gebelik boyunca sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinin hem bedensel hem de zihinsel olarak özürlü doğma olasılığı oldukça yüksektir.