Sigaranın Tarihçesi

sigaranın tarihçesi

Sigaranın Tarihçesi

Çok yaygın olarak kullanılan ve ciddi boyutlardaki kullanıcısıyla dünya üzerinde her gün adından bahsettiren sigara belki bir heves belki bir yalnızlık duygusu belki bir sığınma olarak görülüp ilk kez kullanılıyor fakat bağımlılık yaparak uzun bir süreçte zorla terk edilebiliyor.

Sigara bir tütün ürünüdür. Tütünün ilk kez üretimine bakacak olursak 1492 yılından önce ABD’ de yerliler tarafından ve tedavi amaçlı yapıldığını görmekteyiz. Astım, öksürük, baş ağrısı, adet sancısı ve kusmaya iyi geldiği öne sürülmüştü. Bu nedenle ilk olarak doktorlar tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır. Tedavi amaçlı olarak kullanılmasından başka dönemin inanışları içinde yer alan büyü için de kullanılmış ve bu amaçla da üretimi yapılmıştır. Bunların dışında bir dönme süs bitkisi olarak merak uyandırmış ve Vatikan’ ın bahçelerini süslemiştir. Ancak asıl yaygın şekilde üretimi ve dünya üzerinde tanınmaya başlanması keşiflerden sonra olmuştur.

Amerika Kıtası’ nın keşfiyle birlikte tütün yaygın üretime geçmiştir. Çünkü kıtanın keşfiyle birlikte tütün sigara olarak içilmeye başlanmıştır. 1492 yılında Kristof Kolomb’ a ait gemide Rodrigo Yelez isimli bir İspanyol bulunuyordu. Bu İspanyol’ un gemide bulunma amacı birçok farklı dil biliyor olmasıydı. Rodrigo Yelez yurduna döndüğü vakit hem ağzından hem burnundan dumanlar çıktığı söylentisi yayıldı. İşte bu görüntü sigaranın halk arasında kendine yer edinmeye başladığı ve normal karşılandığı ilk zamanlardır. Ancak yine de normal karşılanma süreci oturana kadar toplumda belli bir çalkantı yarattığı ve yerli adamın tütün kullanmasının içine şeytan kaçması olarak nitelendirildiği doğrudur. Hatta tütünün tamamen benimsenmesi gerçekleşene kadar bu adam hapis hayatı sürmüştür.

Sigaranın ülkemizdeki tarihsel sürecini gözden geçirecek olursak savaş dönemlerinin etkinliğini görürüz. 1600’ lü yıllarda Osmanlılar döneminde İngilizler aracılığıyla ülkemize getirilen tütün bir sağlık malzemesi olarak kendini tanıtmıştır. Özellikle göğüs hastalıklarına iyi geldiği söylentisiyle sempati toplasa da kısa sürede aslında bunun tam tersi olduğu ve sigaranın sağlığa zararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Hatta sigara kullanımının durdurulması için fetva yayınlansa da hızla insanlar arasında kullanımı yaygınlaşmış ve maalesef bugünkü boyutlarına ulaşmıştır.