Sigaradan Sonra Kilo Alınır Mı?

Kabul etmek gerekir ki sigarayı bırakmak ciddi bir sabır ve mücadele serüveni anlamına gelir. Her aşaması ayrı bir cesaret, dayanıklılık ve kararlılık ister. Ancak bununla birlikte tabiiki imkansız değildir ve gerçek anlamda dik durup sabır gösterenler mutlu sona ulaşır, sigarasız uzun bir hayata merhaba deme hakkını kazanır. Ancak iş sigarayı bırakmakla sona ermez çünkü bu sefer de sigarayı bırakanların kafası bambaşka bir soruyla allak bullak olur. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alacak mıyım? Sigaradan Sonra Kilo Alınır Mı?

Sigarayı bırkama serüvenini tamamlayarak yeni bir aşamaya ulaşmış kişiler için en can alıcı soru olan bu zor soru aslında net şekilde “evet ya da “hayır” şeklinde cevaplanamaz. Çünkü sigarayı bıraktıktan sonra hiç kilo almayan kişiler olduğu gibi sigarayı bıraktıktan sonra 10 kilo birden alanlar da bulunur.
Sigarayı bırakmayı başardıysanız hayatınızın bundan sonraki kısımını onsuz geçireceğinizi kabul ettiniz demektir. Özellikle gün içinde 1 paket ve üzeri sigara içenler yani aşırı tüketenler için sigarayı bırakmanın ardından büyük bir boşluk doğacağı kesin. Üstelik bu gayet normal bir süreçtir. Biraz düşününce kolayca kabul edilebilir bir doğrudur. İşte bu nokta da kilo alıp almamak kişinin inisiyatifine bağlı olarak değişmektedir. Sigarayı bırakma bahanesinin ardına sığınarak kendinizi gün içinde yemeye verir, başka bir şey düşünmezseniz kilo alımı kaçınılmaz bir son olur. Peki kilo almamak için neler yapılmalı ya da yapılmamalı?

Sigaradan Sonra Kilo Alınır Mı?

İlk olarak aşırı yağlı abur cubur olarak adlandırdığımız cips, çerez gibi atıştırmalıklardan kesinlikle uzak durmalısınız. Birkaç kaçamak olarak değerlendirir ve bu yiyecekleri tüketmeye başlarsanız sonunu alamazsınız aklınızda olsun. İyisi mi hiç başlamamak!
Kimi sigara tiryakileri gerçekten de sigaranın yarattığı boşluğu somut bir şeylerle doldurma ihtiyacı hisseder. Eğer siz de bunlardansanız zararsız ya da minimum zarara sahip yiyeceklere yönelin. Bu noktada en iyi önerimiz su olacaktır. Elinize kocaman bardak bir bardak su alın ve yudum yudum içerek zaman geçirmeye çalışın ya da şişe yardımıyla da bu dediğimizi yapabilirsiniz.
Su ile bunu başaramam diyorsanız o zaman sizin için neredeyse tamamı su olan salatalık ya da düşük kalorili havucu önerebiliriz.
Sakız da sigara bırakma ve bıraktıktan sonraki dönemde sizin için iyi bir kaçış yolu olabilir hem ağız doldurucu hem de sıfır kalori, daha ne isteyebilirsiniz ki!