Sigara Bırakmanın Yolları Nelerdir

Sigara Bırakma

Sigara Bırakma Yolları

Sigara içenlerin bir kısmı durumlarından memnunken büyük çoğunluğu her sigara yakışlarında en kısa zamanda bu illetten kurtulacaklarını hayal ederler. Kim bilir kaç kez sigara bırakma kararı alıp ertesi gün bu kararlarından vazgeçen insanlarla doludur her birimizin çevresi. Peki gerçekten sigarayı kolayca bırakmanın küçük tüyoları var mı?

 

Sigarayı Bırakmanın Yolları Nelerdir ?

  • Sigarayı bırakmanın ilk adımı hiç şüphe yok ki kararlı olmaktır. Alacağınız karar her ne zorlukla karşılaşırsanız karşılaşın sizi caydırmamalı, vazgeçmenize neden olmamalıdır. Ben bu işi başaracağım diyerek yola çıkmak sizi sonuca daha yakın tutacaktır.
  • Karar verdikten sonraki diğer basamak istikrarlı olmaktır. “Zaten bir haftadır içmiyorum, ben bu işi başaracağım nasıl olsa, kahvenin yanında bir tane yaksam ne çıkar?” gibi bir söylem sizin bütün çabanızın boşa çıkmasına neden olur. Kısa sürede olmasa bile ilerleyen zamanlarda mutlaka başarısızlığınıza zemin hazırlar.
  • Eğer gerçekten sigarayı bırakmaya niyetliyseniz o zaman kendiniz için bir beslenme programı hazırlayarak bu zorlu süreci bir nebze de olsa rahatlatabilirsiniz. Şöyle ki sigara kullanımının büyük kısmı el alışkanlığıdır. Yani sigarayı neden yaktığınızı anlayamadan kendinizi elinizdeki sigarayı içerken bulursunuz. Bu nedenle sigarayı bırakma sürecinde sizi oyalayacak ama aynı zamanda kilo aldırmayacak bazı yiyeceklere yönelebilirsiniz.
  • Sigarayı kolayca bırakmak için önce onu beyninizden silmelisiniz. Beyinden silme işleminin daha hızlı olması içinse size sigarayı çağrıştıran ne varsa hayatınızdan çıkarmalısınız. Buna ilk önce sigara paketlerinden, evdeki, iş yerinizdeki küllüklerden başlayabilirsiniz. Eğer bir fincan kahve size sigarayı çağrıştırıyorsa bu listeye kahveyi de eklemelisiniz. Herhalde bir süre kahve içmeseniz çok da büyük bir kayıp yaşamazsınız.
  • Sigarayı kolayca bırakmak için uygun zamanı belirlemek önemli bir ayrıntıdır. Özellikle kış aylarında bu işi gerçekleştirmek daha zordur. Bunun yerine moralinizin yüksek olduğu bir bahar ya da yaz gününü seçebilirsiniz.
  • Kendinize farklı uğraşlar bulmak, sıkça yapmadığınız yeni şeylere yönelmek sizi oyalamaya doğal olarak sigarayı düşünmemeye iter. Bu da başarmanızı kolaylaştıracak bir adımdır. Örneğin böyle bir alışkanlığınız yoksa hemen yarın kitap okumaya başlamalısınız ya da satranç oynayarak hem vaktinizi değerlendirir hem de sigarayı düşünmemiş olursunuz.
  • Spor sigarayı bırakma aşamasında en büyük yardımcınız olacaktır. Kendinizi güçlü hissederek savaşmak için daha azimli davranacaksınız.