Sigara Bırakma Yolları

Sigara Bırakma Yolları

Sigara Bırakma Yolları

Günümüzde sigara içme yaşı şaşılacak kadar aşağılara çekilmiş durumda. İlkokul dönemindeki çocuklar arasında bile yaygınlık kazanan bu alışkanlık maalesef tedavisi mümkün olmayan ya da çok zor olan birçok hastalığa kaynaklık etmektedir. Kalp damar hastalıklarından akciğer hastalıklarına kadar sigara içiyorsanız kurtuluş şansınızın olmadığı, bu hastalıklardan en az biriyle uğraşmak zorunda kalacağınız gerçeği doğmaktadır.

Sigarayı bırakmayı düşünüyor ama artık çok diyorsanız bu düşünceyi en kısa zamanda zihninizden atın çünkü sigara içmediğiniz dakikalardan başlamak üzere vücudunuz kendini yenilemek için harekete geçmektedir. Yani size düşen sadece vücudunuza bu yenilemeyi gerçekleştirmesi için gerekli zamanı vermek.

 

Sigara Bırakma Yolları

 

İradenizi Kullanın:

İşte ilk ve sihirli formül. İradenizi harekete geçirin ve kararlı olun. Kendinize güvendiğiniz ve kişisel durumunuzu güçlendirmeyi başardığınız bu an sigara artık sizin önünüzde eğilecektir. Bu süreçte bazı  zorluklarla karşılaşacağınız kesin. Önemli olan onları gözünüzde büyütmemek ve aşılamayacak gibi görmemek. Ancak bu şekilde sigarayı bırakma aşamasında önünüze çıkakn engelleri atlatabilirsiniz.

 

Kesin Bir Tarih Belirleyin:

“Bugün olmazsa yarın benim günüm olur.” “Haydi son bir tane daha yakayım.” gibi cümleler uzar uzar gider ve siz bir bakarsınız o gün hiç gelmez. Takvimi önünüze koyun ve net bir gün belirleyin. O gün sizin gününüz olsun. Ertelemeyin…

 

Sigaranın Zararlarını Listeleyin:

İşte size sigarayla savaşta bir silah daha hem de oldukça etkili bir silah. Sigaranın insan sağlığı üzerindeki olumsuzluklarını araştırarak bir liste oluşturun. Bu hastalıkların tümünü listede toplu olarak görmek  kendi kuyunuzu kazdığınızın açık kanıtı olacaktır.bir de listeyi sık sık görebileceğiniz bir yere asarsanız işte o zaman sigarayı bırakmada daha azimli davranırsınız.

 

Ailenizi Düşünün:

Bazı kişiler kendi sağlıklarını pek önemsemez ya da bana bir şey olmaz mantığıyla hareket eder. Eğer onlardan biriyseniz sigarayı bırakmak için itici güç olarak ailenizi kullanabilirsiniz. İçtiğiniz her sigarada ailenizi, varsa çocuklarınızı düşünün ve onlara ne kadar zarar verdiğinizi aklınıza getirin. Bu düşüncelerin sizi sigaradan uzaklaştıracağına emin olabilirsiniz.

 

Yürüyüşler Yapın:

Yaz kış mevsim ne olursa olsun dışarı çıkın ve yürüyüşler yapın. Bu yürüyüşleri aynı zamanda nefes egzersizleriyle desteklemeye çalışın. Bedeninize hareket kazandırmanın artılarını hem bedeninizde hem de zihninizde çok hızlı şekilde hissedeceksiniz.