Neden Elektronik Sigara

Neden Elektronik Sigara

Elektronik Sigara

Her geçen gün yaydığı zehir ağının büyüdüğü sigara, kendi zararlarıyla beraber ne yazık ki tüketici sayısını da arttırmaktadır. Üstelik tütün ve tütün ürünlerini kullanma yaşı çocuklara kadar uzanmış durumda! Bu tabloya bakınca sigaranın zararlarının farkında olunmadığı düşünülmesin. Çünkü yazılı ve görsel basında yapılan haberler ve hazırlanan reklam filmleri sigaranın insan sağlığı için ne denli riskli olduğunu anlatmaktadır. Bunlara rağmen sigara bir bağımlılıktır ve kolay kolay terk edilememektedir.

Elektronik sigara sigaranın zararlarının gündeme gelmesinden sonra bir alternatif olarak üretilmiştir. Sigaraya oranla daha az zararlı olduğu düşünülerek piyasada yerini almış ve belli bir tüketici kitlesine ulaşmayı başarmıştır. E-sigara olarak da bilinen elektronik sigara, sigara bağımlılığını azaltmak için kullanılan elektronik bir cihazdır. Bu cihaz batarya, likit ve atomizer sistemine dayalı basit bir düzenektir. E-sigarayı cazip kılan içindeki likitin yaydığı hoş kokulu aromadır. Oysa bu likitin içinde sadece meyve aromaları bulunmamakta, aynı zamanda yüksek oranda nikotin, enbase ve tütün çiçeği bulunmaktadır.

 

e-sigaranın Zararları:

  • e-sigara etrafa yansıtıldığı kadar masum bir sigara bırakma yöntemi değildir. Tam tersine en az diğer sigaralar kadar zararlıdır.
  • İçine eklenen sıvı, yüklü miktarda kanserojen madde içermektedir. Tıpkı diğer sigarada bulunan beta nikotryine, anabasine ve myosmine maddeleri e-sigaranın içinde de bulunmaktadır.
  • İçerdiği nikotin miktarı da hiçbir şekilde yadsınamaz. Çünkü bu madde de oldukça fazladır.
  • Tüm bu zararlara ek olarak e-sigaranın başka bir tehlikesi de patlama riski taşımasıdır. Bu risk sadece bir olasılık olmakla kalmaz, örnekleri oldukça fazladır. Patlama durumunda özellikle yüz bölgesinde ciddi yanıklar oluşabilir.

 

Elektronik Sigaranın Tercih Edilme Nedenleri:

e-sigara diğer sigaraya göre daha masum kabul edilmektedir. Hatta bazı kesimler tarafından kesinlikle zararsız olduğu düşünüldüğünden gönül rahatlığıyla tüketilmektedir.

Elektronik sigara diğer sigaraya göre kötü koku yaymaz. Hatta yaydığı koku meyve aromalı olduğundan sigara kullanmayanlar tarafından bile beğenilir. Bu da tercih edilme nedenleri arasındadır.

Elektronik sigara kullanımı küllük kullanımını ortadan kaldırır. Küçük bir ayrıntı gibi dursa da bu özellik sigara kullananlar için oldukça cezbedici bir noktadır.

Yeni icat e-sigaranın diğer sigaradan daha ekonomik olması da tercih edilme nedenleri arasında göze çarpmaktadır.