Elektronik Sigaranın Zararları

Sigara insan vücudunun bilinen en azılı düşmanıdır. Kimi zaman keyif almak adına bir fincan kahvenin yanına eşlik eden, kimi zaman efkar dağıtmak için tercih edilen kimi zaman da yalnızlığın yoldaşı seçilen sigara vücuda girdiği ilk andan itibaren yıkıcı etkisini göstermeye başlar. Sadece ciğerler değil gözler, solunum yolu organları başta olmak üzere bütün organlara telafisi olmayan hasarlar bırakır. Elektronik sigaranın zararları.

Elektronik sigaranın zararlarıSigara bilinen zararlarına rağmen terk edilmesi mümkün olmayan bir alışkanlık olarak bilinir. İçindeki etken maddelerin insan vücudunda bağımlılık yaratmasının bir sonucu olarak sigara terk edilememektedir. Yüzlerce kişinin ölümle sonuçlanan hastalıklara yakalanmasına ve ani ölümlere neden olan sigaradan kurtulmanın türlü yolları denenmektedir.

Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik sigara sigarayı bırakma yollarından biri olarak son dönemin parlayan alternatiflerinden biridir. Ancak bu yöntem sanıldığı kadar masum değildir. Kısaca e-sigara olarak da tanımlanan elektronik sigara, sigaraya duyulan bağımlılıktan kurtulmak hiç olmazsa sigaranın zararlarını en aza indirmek için tasarlanmış bir yöntemdir.

Elektronik Sigara Bilinenden Daha Çok Tehlike Saçıyor!

Elektronik sigaranın masaya yatırılıp incelendiğinde likit, batarya sistemi ve atomizer üçlüsünden oluşan basit bir düzenek olduğu görülmektedir. Aslında duman yerine su buharı salınımı masum bir tablo çizse de likitin. İçeriğindeki nikotin, tütün çiçeği ve meyve aromaları vücudun dostu da değildir. Bunlara ek olarak elektronik sigara hafif, mentollü ve ince olmasından dolayı tüketimi sırasında tatminsizlik yaratması nedeniyle tüketim miktarı artmaktadır. Yine yoğunluktan uzak hafif bir formu olması nedeniyle nikotine ulaşmak için daha derin solunan elektronik sigara diğer sigarayla eş değerde zarara ulaşmaktadır. Likitte var olan nikotin diğer sigaradan farklı olarak alerjik bir etkiye neden olabilmekte ve vücuttaki gözenekleri tıkayabilmektedir. Tüm bunların dışında e-sigaranın bir farklı boyutu daha bulunmaktadır. Patlama riski! Batarya sistemiyle oluşturulan ve sonuçta bir düzenek olan bu sigara türü ısınması, eskimesi ya da daha farklı bir aksama nedeniyle patlama riski taşımaktadır. Patlaması durumunda ciddi yanıklar, göz tahribatları ve diş kayıpları oluşabilmektedir.